Lokal własnościowy a spółdzielczy własnościowy
![Lokal własnościowy a spółdzielczy własnościowy](https://www.rpgforum.pl/wp-content/uploads/2018/01/lokal-spoldzielczy.jpg)
Prawo własności daje największe możliwości rozporządzania lokalem. Właściciel lokalu jest także właścicielem gruntu, na którym położony jest budynek. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest bardziej ograniczone. Można tu mówić o posiadaniu lokalu, a nie o własności. Zarówno budynek, jak i grunt, na którym stoi, są własnością spółdzielni mieszkaniowej.Co to oznacza? Z prawnego punktu widzenia jest to zasadnicza różnica. Jednak dla osób korzystających z mieszkań może ona nie być odczuwalna w typowych sytuacjach.
Jeśli chodzi o podobieństwa, oba typy lokali można sprzedać, kupić i dziedziczyć. Podlegają także egzekucji. Zbycie tych praw wymaga formy aktu notarialnego. Obserwuje się też, że ceny mieszkań nie zależą znacząco od rodzaju praw do nich. Poza tym w obu przypadkach obowiązują ograniczenia przez ogólnie obowiązujące przepisy prawa oraz zasady współżycia społecznego. Na przykład ktoś, kto zakłóca spokój sąsiadom w godzinach ciszy nocnej, może ponieść konsekwencje niezależnie od tego, jakim prawem do lokalu dysponuje.
Jeśli chodzi o różnice, właściciel lokalu może nim rozporządzać w sposób właściwie dowolny. Natomiast spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oznacza, że niektóre czynności dokonywane w lokalu wymagają zgody spółdzielni. Obawy budzi też możliwość obciążenia lokalu hipoteką za długi spółdzielni. W praktyce jednak rzadko się to zdarza.
Lokale własnościowe należą do wspólnoty mieszkaniowej. Jej mieszkańcy sami decydują o kluczowych sprawach – wyborze dostawców mediów, remontach, organizacji prac porządkowych w częściach wspólnych budynków itp. Przy tym każdy mieszkaniec wspólnoty ma wpływ na jej decyzje, choć siła jego głosu zależy od wartości posiadanych lokali. Zatem wygoda i opłacalność przynależności do wspólnoty zależy od efektywności zarządzania i od relacji sąsiedzkich.
W przypadku spółdzielni, jej mieszkańcy zobowiązani są do regulowania stałego czynszu, w który wliczone są także opłaty na utrzymanie spółdzielni. Nie mają dużej mocy decyzyjnej w kwestiach związanych z funkcjonowaniem spółdzielni. Jeszcze do niedawna posiadanie lokalu spółdzielczego nie oznaczało automatycznie członkostwa w spółdzielni, a zatem prawa uczestnictwa w zebraniach i wglądu do sprawozdań finansowych. Aby członkostwo zostało przyznane, trzeba było uiścić wpisowe, którego kwota dla wielu osób była wysoka, więc się na to nie decydowały.
Nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wprowadza zasadę, że członkostwo jest nadawane z mocy prawa osobom, które mają spółdzielcze własnościowe lub spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, które są zalożycielami spółdzielni, a także tym, którym przysługuje roszczenie o ustanowienie spółdzielczego prawa lokatorskiego lub o ustanowienie odrębnej własności lokalu. Oznacza to, że nie trzeba składać deklaracji ani uiszczać wpisowego.
Istnieje możliwość przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo własności. Wymaga to zakupu udziału w gruncie, podpisania aktu notarialnego i dokonania odpowiednich wpisów w księdze wieczystej. Dlatego zdarza się, że w tym samym budynku znajdują się mieszkania o różnych formach prawa własności. Wynika to z faktu, że niegdyś wszystkie lokale w blokach należały do spółdzielni, ale od czasów PRL-u wiele z nich uległo wspomnianemu przekształceniu.
Szukasz fajnego mieszkania w dużym mieście? Zobacz koniecznie nowe inwestycje Kraków oraz nowe mieszkania Łódź.