Mieszkanie Plus – założenia i cele
Mieszkanie Plus to program rządowy, który ma się stać następcą wygaszanego programu Mieszkanie dla Młodych. Poniżej przedstawiamy jego założenia, cele i warunki uczestnictwa.
Głównym założeniem jest budowa mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Przy tym mieszkania mają być przeznaczone dla osób, które z jednej strony nie mają zdolności kredytowej, by otrzymać kredyt hipoteczny, a z drugiej nie są uprawnione do otrzymania mieszkania komunalnego. Dlatego koszty najmu mają być niższe od rynkowych, choć będą zróżnicowane w zależności od miejscowości. W sytuacji, gdy najemca zdecyduje się na wykup mieszkania, miesięczne koszty będą wyższe, gdyż ulegną powiększeniu o raty na poczet spłaty – ale i tak mają wynieść mniej niż raty kredytu hipotecznego. Maksymalny przewidywany czas najmu w ramach programu to 15 lat. Jeśli wybierzemy wykup, czas ten zostanie wydłużony do 30 lat. Pieniądze na zakup mieszkania będą gromadzone na specjalnym indywidualnym subkoncie. Przewidywana jest możliwość, że w sytuacji utraty pracy i czasowej niemożności regulowania opłat z zarobków czynsz będzie pokrywany ze środków z subkonta. Przedłuży to wykup mieszkania, lecz go nie uniemożliwi.
Jednak nie wszyscy chętni będą mogli uczestniczyć w programie. Przy ustalaniu kolejki oczekujących będą brane pod uwagę określone kryteria przeliczane na punkty. Jak wspomniano, program jest przeznaczony dla osób otrzymujących niskie dochody – ale z drugiej strony na tyle wysokie, by były szanse terminowej spłaty czynszu. Preferowane będą rodziny wielodzietne, osoby niepełnosprawne bądź wychowujące dzieci niepełnosprawne, osoby wywłaszczone i poszkodowane przez żywioły, a także osoby, które do tej pory nie miały innego prawa własności lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Nie oznacza to, że inne osoby będą wykluczone, lecz w praktyce, przy ograniczonej liczbie mieszkań, ich szanse mogą się okazać niewielkie.
We wrześniu 2017 r. weszła w życie ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która umożliwia budowę mieszkań w ramach programu. Podpisywane są kolejne umowy inwestycyjne na budowę nowych mieszkań. Pierwsze budynki mają być gotowe w 2019 r.
Wyżej wymieniona ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości budzi jednak pewne kontrowersje. Największe obawy powoduje zapis o najmie instytucjonalnym. Zakłada on, że najemca jest zobowiązany dostarczyć właścicielowi mieszkania oświadczenie w formie aktu notarialnego, w którym, w razie eksmisji, zrzeka się prawa do lokalu socjalnego lub pomieszczenia tymczasowego. Krytycy ustawy wskazują, że stwarza to ryzyko eksmisji na bruk – także w przypadku osób, które do tej pory były przed nią chronione (np. osób niepełnosprawnych czy kobiet w ciąży).
Jeżeli szukasz fajnej działki pod swój wymarzony dom to zobacz działki Szczecin oraaz działki Tarnów.