O czym należy pamiętać przy sprzedaży mieszkania?

O czym należy pamiętać przy sprzedaży mieszkania?

Sprzedaż mieszkania to ważna życiowa decyzja. Bez względu na to, z jakich powodów ją podejmujemy, istnieje kilka zasad, dzięki którym transakcja będzie udana i bezpieczna. Ponieważ jako sprzedającym zależy nam na jak najkorzystniejszej cenie, warto sprawdzić, jak ustalić ją tak, aby nie zniechęcać potencjalnych kupujących. Wydaje nam się, że procedury stojące za transakcją kupna-sprzedaży na rynku nieruchomości są dość skomplikowane. Czy rzeczywiście tak jest? Sprawdźmy.

ABC sprzedaży mieszkania

Jako sprzedający musimy wiedzieć, że podatku od sprzedaży mieszkania unikniemy tylko wtedy, gdy zdobyte środki przeznaczymy na cele mieszkaniowe. Najczęściej tak właśnie jest. Właściciele decydują się na sprzedaż zajmowanego aktualnie mieszania, by przenieść się do większego lub w lepszej lokalizacji. Od czego zacząć sprzedaż? Oczywiście od wyceny naszej nieruchomości. Możemy zlecić to profesjonaliście lub dokonać szacunku wartości samodzielnie. Jest to jednak bardzo ważny krok i na tym etapie z pewnością nie warto się śpieszyć.

Samodzielna wycena będzie wymagała od nas sprawdzenia, za ile wystawiane są okoliczne nieruchomości podobne do naszych. O cenie decyduje metraż, dlatego warto porównywać oferty dotyczące mieszkań o zbliżonej wielkości. Oczywiście wartość lokalu zależy też od stanu budynku czy standardu samego mieszkania. Ponieważ istnieje sporo zmiennych, wielu sprzedających decyduje się na fachową wycenę, którą oferują często biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

Decyzja o zatrudnieniu pośrednika to kolejna z ważnych kwestii, o których powinni pamiętać sprzedający. Pomoc profesjonalisty może znacząco przyspieszyć sprzedaż, pośrednik pomoże nam też odpowiednio przygotować mieszkanie na wizyty osób zainteresowanych ofertą. Oczywiście prowizja pośrednika zmniejszy nasz zysk ze sprzedaży. Zaoszczędzi jednak czas, którego nie będziemy musieli poświęcać na telefony i wizyty osób, które chcą zobaczyć lokal.

Wielu inwestorów radzi, by przed sprzedażą mieszkania przeprowadzić w nim choćby niewielkie prace remontowe. Odświeżone wnętrze, w którym nie będzie rzeczy osobistych właścicieli, ma realną szansę sprzedać się szybciej i za lepsza cenę. Odpowiednia aranżacja mieszkania nie musi być droga, a wiele osób z powodzeniem tworzy ją bez pomocy fachowca. Potrzeba na to spójnej wizji, dzięki której przyszli właściciele będą mogli poczuć się w naszym mieszkaniu jak u siebie. Zadbanie o wygląd wnętrza jest konkretną strategią marketingową, która pomaga podnieść cenę nieruchomości.

Kwestią, o której nie warto zapominać, przygotowując się do transakcji na rynku nieruchomości, są koszty notarialne. Ich ostateczna wysokość zależy od wartości mieszkania, jednak zwykle leżą one po stronie sprzedającego. Właśnie dlatego warto je zaliczyć do naszej ostatecznej ceny ofertowej. Gdy będziemy ją określać, pamiętajmy też o etapie negocjacji i bądźmy przygotowani na ewentualne ustępstwa względem kupca. Oczywiście nie mogą one być zbyt duże. Na ryzyko niedoszacowania mieszkania narażeni są głównie sprzedający działający pod presją czasu.

Szukasz fajnego domu w dużym mieście? Zobacz koniecznie domy na sprzedaż Łódź lub domy na sprzedaż Warszawa.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *