Stan deweloperski czy stan pod klucz?

Stan deweloperski czy stan pod klucz?

Nowe mieszkania na polskim rynku nieruchomości są dostępne w dwóch standardach wykończenia – stanie deweloperskim i pod klucz. Na czym polega różnica i czego można się spodziewać po każdym z nich?

Stan deweloperski nie jest jednoznacznie zdefiniowany ani regulowany prawnie. W praktyce więc to, co obejmuje, może się różnie przedstawiać u różnych deweloperów. Dlatego zawsze należy się zorientować, co oferuje konkretny deweloper, u którego chcielibyśmy kupić mieszkanie. Stan deweloperski jest pojęciem charakterystycznym dla rynku polskiego. Natomiast w innych krajach ten standard jest niemal nieznany, a na sprzedaż oferuje się lokale już gotowe do zamieszkania.

Zwykle przyjmuje się, że mieszkanie w stanie deweloperskim ma wszystkie niezbędne instalacje i przyłącza (w tym np. gniazda elektryczne i rury oraz centralne ogrzewanie z grzejnikami), ale nie jest wykończone. Ściany są otynkowane, nieraz też pomalowane na biało. Na podłogach jest betonowa wylewka, ale nie ma paneli, parkietu czy płytek. Zamontowane są okna z parapetami wewnętrznymi oraz drzwi wejściowe, ale może nie być drzwi wewnętrznych.

Oznacza to, że w takie mieszkanie będziemy musieli jeszcze sporo zainwestować, zanim będzie można się do niego wprowadzić. Wymaga ono montażu podłóg i drzwi, malowania ścian, wykończenia kuchni i łazienki, a także ustawienia mebli.

Wykończenie pod klucz oznacza, że lokal jest gotowy do zamieszkania – nie ma w nim tylko mebli. Są tu już pomalowane ściany, wykończone podłogi, położone płytki i zamontowane urządzenia sanitarne. W kuchni może być zabudowa meblowa i AGD. Deweloperzy przeważnie oferują kilka wariantów wykończenia pod klucz w różnych zakresach cenowych, a płytki, panele, meble kuchenne i inne sprzęty można wybrać spośród dostępnych w katalogu.

Niewątpliwym plusem wykończenia pod klucz jest wygoda i oszczędność czasu. Nie musimy sami szukać ekipy remontowej, a potem jej pilnować, czy wszystko robi zgodnie z naszymi oczekiwaniami. To prawda, że za lokal wykończony pod klucz płaci się więcej niż za lokal w standardzie deweloperskim. Weźmy jednak pod uwagę, że w tym drugim przypadku nie jest to koszt ostateczny. Trzeba będzie jeszcze sporo wydać na wykończenie mieszkania we własnym zakresie. Poza tym, zanim będziemy mogli się wprowadzić, też musimy gdzieś w międzyczasie mieszkać, co czasem oznacza konieczność regulowania czynszu za dwa lokale. Deweloperzy, którzy kupują materiały wykończeniowe w ilościach hurtowych, mogą też nieraz liczyć na korzystniejsze ceny niż indywidualni nabywcy. W ostatecznym rozrachunku może się więc okazać, że mieszkanie w standardzie deweloperskim wcale nie wyjdzie taniej.

Kolejna różnica polega na tym, że w przypadku mieszkania deweloperskiego mamy możliwość niemal dowolnej aranżacji. Możemy więc wyposażyć lokal w sposób indywidualny i niepowtarzalny. Mamy też większą możliwość wprowadzania zmian (np. układu instalacji) i kontrolowania jakości prac wykończeniowych. Z kolei w przypadku mieszkania pod klucz wybór jest dość ograniczony. Możemy się tylko poruszać w obrębie opcji dostępnych w wybranym przez nas pakiecie. Przez to nie możemy np. zdecydować się na droższe wykończenie podłogi kosztem tańszych płytek w łazience.

Stan deweloperski można zatem polecić osobom, dla których bardzo ważny jest własny styl w urządzeniu mieszkania. Nabywcy lokali w tym standardzie powinni też znać się na remontach, a najlepiej umieć wykonać przynajmniej część prac samodzielnie. Przede wszystkim jednak powinni mieć gdzie mieszkać na czas urządzania się (czasem kilka miesięcy). Natomiast stan pod klucz jest lepszy dla osób, które chciałyby jak najszybciej się wprowadzić, które nie znają się na pracach wykończeniowych albo nie chcą się nimi same zajmować, i które preferują dość typowe rozwiązania w zakresie urządzania wnętrz.

Ciężko znaleźć odpowiednio biuro dla Twojej firmy? Sprawdź Biura do wynajęcia Świebodzice oraz Biura Świdnica.

 



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *